Strona główna / Blog / EKO-Rewolucja w Punkcie Sprzedaży Detalicznej w Gastronomii: Ograniczenie Kosztów i Elektrośmieci Dzięki Aplikacji Kasy Fiskalnej i Technologii SoftPOS

EKO-Rewolucja w Punkcie Sprzedaży Detalicznej w Gastronomii: Ograniczenie Kosztów i Elektrośmieci Dzięki Aplikacji Kasy Fiskalnej i Technologii SoftPOS

W Polsce, branże prowadzące sprzedaż detaliczną muszą używać urządzeń fiskalnych. Dotyczy to także gastronomii. Wspomniane urządzenia, wraz z terminalami płatniczymi i POS-ami, tworzą trzy zasadnicze elementy wyposażenia sprzętowego wykorzystywanego w procesie obsługi klienta w każdym punkcie prowadzącym sprzedaż detaliczną. Jeśli weźmiemy pod uwagę dostępne publicznie informacje okazuje się, że samych urządzeń fiskalnych jest zainstalowanych w Polsce ponad 1,5 miliona sztuk. Do tego trzeba doliczyć ponad 1,2 miliona terminali płatniczych oraz pozostały sprzęt elektroniczny. Finalne wielkości są gigantyczne. Co więcej na rynek regularnie wprowadzane są kolejne urządzenia i ma to wielki wpływ na środowisko naturalne. Dlaczego tak się dzieje i czy możliwe jest inne, zrównoważone podejście?

Stosowanie urządzeń fiskalnych jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa i dotyczy każdego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż detaliczną. Obowiązkiem jest również generowanie obowiązkowych raportów fiskalnych: dobowych i miesięcznych, zapisywanych w pamięci fiskalnej. W przeciągu około 5 lat każde urządzenie fiskalne musi zostać wymienione na nowe ze względu na ograniczoną pojemność pamięci fiskalnej. Pamięć ta ma możliwość zapisania około 1830 raportów dobowych, co oznacza, że pojemność pamięci fiskalnej kończy się właśnie po 5 latach, przy prowadzeniu sprzedaży przez 7 dni w tygodniu. Po wykorzystaniu całej pojemności pamięci fiskalnej przedsiębiorca jest zmuszony kupić nowe, kolejne i drogie urządzenie. To dotychczasowe staje się zupełnie bezużyteczne. Chyba nikt nie zna zastosowania dla zużytej kasy fiskalnej… Takiego urządzenia nie da się sprzedać, ani wykorzystać do innych celów. Powstaje elektroodpad, którego utylizacja kosztuje i obciąża środowisko naturalne.

Natomiast korzystanie z terminali płatniczych jest możliwe aż do „elektronicznej śmierci” urządzenia lub ewentualnych zmian funkcjonalnych (np. wprowadzenie płatności zbliżeniowych i konieczność wymiany urządzeń). Można jednak założyć, że cykl życia wynikający ze zwykłego zużycia urządzenia płatniczego także wynosi około 5 lat.

Zatem, uśredniając, możemy powiedzieć, że co 5 lat w Polsce wymieniamy (wyrzucamy?) prawie 3 miliony urządzeń fiskalnych i płatniczych działających w punktach sprzedaży detalicznej. Co się dzieje z tymi urządzeniami po ich „elektronicznej śmierci”? Czy są ponownie wprowadzane do obiegu? Czy producenci odzyskują części i wykorzystują je w procesie produkcji nowych urządzeń? Co dzieje się akumulatorami, które możemy znaleźć w urządzeniach fiskalnych i w terminalach płatniczych? Odpowiedzi nie zadowolą nikogo kto dba o środowisko naturalne. Kasy fiskalne i terminale płatnicze nie mają drugiego życia i po prostu są najzwyklejszym elektroodpadem.

Nie każdy biznes działa przez pięć lat lub dłużej. Bywa tak, że czas życia firmy jest krótszy. Dlatego warto także zadać sobie pytanie: Co się dzieje z kasą fiskalną lub terminalem płatniczym, gdy przedsięwzięcie się nie powiedzie i trzeba zamknąć biznes? Czy odzyskam wydane pieniądze? – W przypadku terminala płatniczego sprawa jest prosta – terminal płatniczy trafia do firmy, od której został wydzierżawiony i po odświeżeniu zostaje wynajęty innemu przedsiębiorcy. W przypadku kasy fiskalnej nie istnieje rynek wtórny. Kasa fiskalna jest za każdym razem powiązana z danym przedsiębiorcą i nie ma możliwości, aby z niej korzystał inny podmiot. Dlatego rynek wtóry urządzeń fiskalnych nie istnieje a wydatek związany z zakupem urządzenia nie jest możliwy do odzyskania.

Czy jest dostępne rozwiązanie ograniczające liczbę elektrośmieci i jednocześnie uwzględniające potrzeby nowoczesnego biznesu?

Odpowiedź brzmi: Tak. Rozwój technologiczny pozwala na optymalizację liczby urządzeń wykorzystywanych w życiu firmy. Już teraz świadomy i nowoczesny przedsiębiorca może korzystać z rozwiązań, które nie tylko są tańsze w codziennym użytkowaniu, ale także są lepsze dla środowiska naturalnego oraz mają wiele przydatnych funkcji, ułatwiających prowadzenie biznesu, a których nie oferuje terminal płatniczy czy samodzielna kasa fiskalna.

Zanim przejdziemy do opisu optymalnego rozwiązania dla sprzedaży w gastronomii przyjrzyjmy się postępowi technologicznemu w innym obszarze. Postępowi, który miał ogromny wpływ na działalność firm i skutecznie ograniczył liczbę użytkowanego sprzętu elektronicznego obniżając koszty i zmniejszając obciążenie dla środowiska.

Być może nie wszyscy pamiętają, ale w firmach korzystało się z wielu różnych urządzeń do komunikowania się z klientami, współpracownikami czy dostawcami. Pagery, faksy i teleksy były popularnymi narzędziami służącymi do komunikacji w nieodległej przeszłości. Z biegiem czasu ich popularność zaczęła maleć ze względu na ograniczenia technologiczne i rozwój bardziej zaawansowanych rozwiązań. Wraz z upowszechnieniem się internetu i telefonów komórkowych, e-maile, wiadomości tekstowe i komunikatory stały się wygodniejszymi i daleko bardziej wszechstronnymi sposobami komunikacji. Aktualnie pagery, faksy i teleksy możemy odnaleźć już tylko w muzeach techniki. W rezultacie zmian technologicznych usprawniono komunikację zwiększając efektywność działania oraz redukując koszty i zużycie zasobów. Zmiany przyniosły ze sobą także korzyści środowiskowe poprzez zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych oraz zmniejszenie liczby odbiorników energii elektrycznej w firmach.

Branża gastronomiczna ma także możliwość korzystania z rozwiązań, które ograniczają liczbę specjalistycznych urządzeń elektronicznych. Zamiast stosowania wielu drogich sprzętów obciążających budżet przedsiębiorstwa oraz mających negatywny wpływ na środowisko wystarczy stosować uniwersalne urządzenia wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Oprogramowanie POSEIDON360 obejmuje nowoczesną aplikację sprzedażową, nowoczesną aplikację kasy fiskalnej oraz aplikację terminala płatniczego (SoftPOS). Te trzy wymienione aplikacje są ze sobą zintegrowane i pracują na jednym urządzeniu! Niska miesięczna cena za wszystkie ważne funkcje bez niepotrzebnego mnożenia elektroniki, którą trzeba kupić i serwisować. Porządek na ladzie, brak konieczności integracji odrębnie działających urządzeń, możliwość instalacji nawet na telefonie komórkowym. Stosowanie nowoczesnych technologii ma sens. Zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i środowiskowym. Bądź smart, bądź EKO. Przemyśl swój wybór zanim wydasz pieniądze.

Niewątpliwie wykorzystanie oprogramowania POSEIDON360 stanowi krok w kierunku zrównoważonego rozwoju dla branży gastronomicznej. Aplikacja sprzedażowa POSEIDON360, SoftPOS i kasa fiskalna w postaci oprogramowania łącznie instalowane na urządzeniach z anteną NFC pomagają ograniczyć liczbę elektrośmieci. Dodatkowym pozytywny efektem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności finansowe i ponownie na ochronę środowiska naturalnego. Jesteśmy świadomi, że każda oszczędność jest ważna, dlatego zachęcamy do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska i stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań w codziennej działalności biznesowej.

Koszyk
Scroll to Top